Northern Collegiate Hockey Association

2017-18 NCHA men's schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Oct. 22 Adrian  0  Adrian  0  Final - OT
Bulldogs Black & Gold Intrasquad Game (Gold wins 3-2)

Oct. 27 UW-Stout  2  Trine  1  Final
  St. Scholastica  3  Northland  2  Final
  UW-River Falls  3  Concordia (Wis.)  4  Final
  UW-Stevens Point  6  Aurora  1  Final
  UW-Superior  2  Lake Forest  4  Final
  UW-Eau Claire  0  MSOE  2  Final

Oct. 28 UW-Eau Claire  3  Lake Forest  2  Final - OT
  UW-River Falls  1  MSOE  3  Final
  UW-Superior  2  Concordia (Wis.)  4  Final
  UW-Stevens Point  3  Trine  2  Final
  USNTDP U-18  4  Adrian  2  Final
Exhibition game
  Northland  1  St. Scholastica  4  Final
  UW-Stout  3  Aurora  3  Final - OT

Nov. 3 MSOE  5  Finlandia  0  Final
  Adrian  5  Lawrence  1  Final
  Trine  2  Marian  9  Final
  Lake Forest  2  Northland  5  Final
  Concordia (Wis.)  2  St. Norbert  6  Final
  Aurora  2  St. Scholastica  5  Final

Nov. 4 Concordia (Wis.)  3  Finlandia  0  Final
  Aurora  2  Northland  2  Final - OT
  Adrian  5  Marian  0  Final
  Trine  2  Lawrence  6  Final
  Lake Forest  1  St. Scholastica  0  Final
  MSOE  1  St. Norbert  4  Final

Nov. 10 Adrian  10  Finlandia  1  Final
  Trine  0  St. Norbert  3  Final
  Marian  1  Lake Forest  3  Final
  Lawrence  3  Aurora  0  Final
  Northland  3  MSOE  5  Final
  St. Scholastica  1  Concordia (Wis.)  3  Final

Nov. 11 Marian  4  Aurora  3  Final - OT
  Trine  2  Finlandia  2  Final - OT
  Northland  1  Concordia (Wis.)  3  Final
  St. Scholastica  1  MSOE  4  Final
  Lawrence  1  Lake Forest  6  Final
  Adrian  3  St. Norbert  4  Final - OT

Nov. 17 Adrian  6  Trine  3  Final
  Lawrence  4  UW-Stout  6  Final
  Marian  3  UW-Stevens Point  1  Final
  St. Norbert  3  UW-Eau Claire  1  Final
Military Appreciation Night
  Finlandia  1  UW-River Falls  6  Final
  Northland  3  UW-Superior  2  Final - OT

Nov. 18 Aurora  1  Lake Forest  7  Final
@ Chicago, Ill.
  Trine  1  Adrian  8  Final
  St. Norbert  2  UW-Stevens Point  1  Final
  Finlandia  2  UW-Superior  3  Final
  Lawrence  1  UW-Eau Claire  4  Final
  Marian  3  UW-Stout  0  Final
  Northland  1  UW-River Falls  2  Final

Nov. 22 Adrian  1  USNTDP U-18  2  Final - OT
Exhibition game; Television: CN900

Nov. 24 UW-Stout  0  Aurora  2  Final
@ Stevens Point, Wis.
  Lawrence  6  Middlebury  3  Final
PrimeLink Great Northern ShootOut
  St. John's  3  Marian  3  Final - OT
  Lake Forest  6  St. Mary's (Minn.)  3  Final
  Manhattanville  2  St. Norbert  2  Final - OT RC
  Bethel  0  Concordia (Wis.)  5  Final
  MSOE  2  UW-Stevens Point  2  Final Shootout - Home
UW-Stevens Point Tournament

Nov. 25 Bethel  0  Marian  2  Final
  St. John's  2  Concordia (Wis.)  2  Final - OT
  Lake Forest  2  St. Mary's (Minn.)  4  Final
  UW-Stout  1  MSOE  3  Final
UW-Stevens Point Tournament @ Stevens Point, Wis.
  Manhattanville  1  St. Norbert  2  Final - OT RC
  Lawrence  2  Plattsburgh State  4  Final
PrimeLink Great Northern ShootOut Championship Game
  Trine  1  Adrian  3  Final
  St. Scholastica  1  UW-Superior  2  Final
  Finlandia  1  UW-Eau Claire  5  Final
  Aurora  2  UW-Stevens Point  6  Final

Nov. 26 Finlandia  1  UW-Eau Claire  4  Final

Nov. 28 UW-Superior  3  Northland  3  Final - OT

Dec. 1 Northland  9  Trine  3  Final
  St. Scholastica  1  Adrian  4  Final
  Finlandia  2  Marian  3  Final - OT
  St. Norbert  3  Lawrence  2  Final
  Lake Forest  5  MSOE  0  Final
  Aurora  4  Concordia (Wis.)  3  Final

Dec. 2 Northland  0  Adrian  3  Final
  St. Scholastica  4  Trine  4  Final - OT
  MSOE  2  Aurora  1  Final
  Finlandia  2  Lawrence  9  Final
  Concordia (Wis.)  3  Lake Forest  2  Final
  St. Norbert  4  Marian  1  Final

Dec. 5 UW-Eau Claire  2  Northland  4  Final

Dec. 6 Lawrence  2  St. Mary's (Minn.)  2  Final - OT

Dec. 7 St. Scholastica  5  St. John's  1  Final
National Hockey Center

Dec. 8 Concordia (Wis.)  3  UW-Stevens Point  5  Final
  Augsburg  1  St. Norbert  3  Final
  Gustavus Adolphus  0  St. Scholastica  3  Final
  Lawrence  3  UW-River Falls  2  Final
  Finlandia  1  St. Thomas  3  Final
St. Thomas Ice Arena

Dec. 9 Augsburg  0  St. Norbert  4  Final
  Finlandia  1  UW-Superior  3  Final
  Lawrence  1  UW-River Falls  4  Final

Dec. 12 Adrian  2  UW-Stevens Point  3  Final
7 p.m. Central Time; date moved from Dec. 9

Dec. 13 Adrian  1  UW-Stevens Point  4  Final
Game added to the schedule; 7 p.m. Central Time

Dec. 15 Chatham    Trine    7:00 PM V LS A
  St. Scholastica    UW-River Falls    8:00 PM
  Concordia (Wis.)    UW-Stout    8:00 PM V LS

Dec. 16 Chatham    Trine    4:00 PM V LS A
  Concordia (Wis.)    UW-Stout    5:00 PM V LS
  St. Scholastica    Augsburg    8:00 PM

Dec. 29 Adrian    Salve Regina    4:00 PM
53rd Annual UMASS-Boston Codfish Bowl @ Boston, Mass.
  Marian    MSOE    4:00 PM V LS
Yellow Jacket Holiday Tournament @ Superior, Wisconsin
  Gustavus Adolphus    Aurora    7:00 PM V LS

Dec. 30 Adrian    Williams/UMASS Boston    TBA
53rd Annual UMASS-Boston Codfish Bowl (Championship/3rd Place Game) @ Boston, Mass.
  TBA    MSOE    TBA
Yellow Jacket Holiday Tournament @ Superior, Wisconsin
  Marian    TBA    TBA V LS
Yellow Jacket Holiday Touranment @ Superior, Wis.
  Lake Forest    Babson    4:00 PM V LS
  Gustavus Adolphus    Aurora    4:00 PM V LS
  Northland    UW-Eau Claire    8:00 PM V LS

Dec. 31 Lake Forest    Curry    1:50 PM V LS

Jan. 2 Adrian    Trinity    7:30 PM V LS
  St. Norbert    MSOE    8:05 PM LS

Jan. 3 Hamline    St. Scholastica    8:00 PM V LS

Jan. 5 Northland    Norwich    7:00 PM V LS
Northfield Savings Bank Holiday Tournament
  Trine    King's    7:00 PM LS
  Finlandia    Aurora    8:00 PM V LS
  St. Norbert    Lake Forest    8:00 PM V LS
  Lawrence    MSOE    8:05 PM LS
  Marian    Concordia (Wis.)    8:30 PM V LS

Jan. 6 Northland    TBD    7:00 AM
@ Norwich University
  Trine    King's    3:00 PM LS
  Finlandia    Lake Forest    4:00 PM V LS
  Marian    MSOE    5:00 PM LS
  Utica    Adrian    7:05 PM LS
  St. Norbert    Aurora    8:00 PM V LS
  Lawrence    Concordia (Wis.)    8:00 PM V LS

Jan. 9 St. Scholastica    Bethel    8:00 PM
Bethel University Arena - Schwan Super Rink

Jan. 12 Aurora    Trine    7:00 PM
  Lake Forest    Adrian    7:05 PM LS
  Lawrence    Finlandia    7:15 PM
  MSOE    Northland    8:00 PM
  Concordia (Wis.)    St. Scholastica    8:00 PM V LS
  Marian    St. Norbert    8:00 PM V

Jan. 13 Aurora    Adrian    3:05 PM LS
  Lake Forest    Trine    4:00 PM
  Concordia (Wis.)    Northland    5:00 PM
  MSOE    St. Scholastica    5:00 PM V LS
  Marian    Finlandia    7:00 PM
  Lawrence    St. Norbert    8:00 PM V

Jan. 16 UW-Superior    Finlandia    7:00 PM

Jan. 19 Aurora    Lawrence    8:00 PM V
  St. Norbert    Northland    8:00 PM
  Finlandia    St. Scholastica    8:00 PM V LS
  Trine    Concordia (Wis.)    8:00 PM V LS
  Adrian    MSOE    8:05 PM LS
  Lake Forest    Marian    9:00 PM V LS

Jan. 20 Adrian    Concordia (Wis.)    5:00 PM V LS
  Finlandia    Northland    5:00 PM
  Trine    MSOE    5:00 PM LS
  St. Norbert    St. Scholastica    6:00 PM V LS
  Lake Forest    Lawrence    8:00 PM V
  Aurora    Marian    9:00 PM V LS

Jan. 26 Concordia (Wis.)    Aurora    4:00 PM V LS
  Finlandia    Trine    7:00 PM
  St. Norbert    Adrian    7:05 PM LS
  Northland    Marian    8:00 PM V LS
  St. Scholastica    Lawrence    8:00 PM V
  MSOE    Lake Forest    8:30 PM V LS A

Jan. 27 Finlandia    Adrian    3:05 PM LS
  St. Norbert    Trine    4:00 PM
  St. Scholastica    Marian    4:00 PM V LS
  Northland    Lawrence    5:00 PM V
  Lake Forest    Concordia (Wis.)    8:00 PM V LS
  Aurora    MSOE    8:00 PM LS

Jan. 28 UW-Eau Claire    Marian    8:00 PM V LS

Feb. 2 Adrian    Lake Forest    5:00 PM V LS
4 p.m. Central Time
  St. Scholastica    St. Norbert    8:00 PM
  Concordia (Wis.)    MSOE    8:00 PM LS
  Marian    Lawrence    8:00 PM V
Battle of Highway 41
  Northland    Finlandia    8:15 PM

Feb. 3 Adrian    Aurora    4:00 PM V LS
3 p.m. Central Time
  St. Scholastica    Finlandia    7:00 PM
  MSOE    Concordia (Wis.)    8:00 PM V LS A
  Trine    Lake Forest    8:00 PM V LS
  Northland    St. Norbert    8:00 PM
  Lawrence    Marian    9:00 PM V LS
Battle of Highway 41

Feb. 4 Trine    Aurora    5:00 PM V LS

Feb. 9 Concordia (Wis.)    Trine    7:00 PM
  MSOE    Adrian    7:05 PM LS
  St. Norbert    Finlandia    7:15 PM
  Aurora    Lake Forest    8:00 PM V LS
  Lawrence    Northland    8:00 PM
  Marian    St. Scholastica    8:00 PM V LS

Feb. 10 Concordia (Wis.)    Adrian    3:05 PM LS
SENIOR DAY
  MSOE    Trine    4:00 PM
  Marian    Northland    5:00 PM
  Lawrence    St. Scholastica    8:00 PM V LS
  Finlandia    St. Norbert    8:00 PM
  Lake Forest    Aurora    8:00 PM V LS

Feb. 16 Adrian    TBA    TBA
NCHA Harris Cup Quarterfinals Game 1
  Lawrence    TBD    TBA
NCHA Quarterfinal Series
  Lake Forest    TBD    TBA
@ TBD

Feb. 17 Adrian    TBA    TBA
NCHA Harris Cup Quarterfinals Game 2 (plus mini game, if necessary)
  Lawrence    TBD    TBA
NCHA Quarterfinal Series
  Lake Forest    TBD    TBA
@ TBD

Feb. 18 Lake Forest    TBD    TBA
@ TBD

Feb. 24 Adrian    TBA    TBA
NCHA Harris Cup Semifinals
  Lake Forest    TBD    TBA
@ TBD
  Lawrence    TBD    TBA
NCHA Semifinal

Mar. 3 Adrian    TBA    TBA
NCHA Harris Cup Championship
  Lake Forest    TBD    TBA
@ TBD
  Lawrence    TBD    TBA
NCHA Championship

Mar. 10 Adrian    TBA    TBA
NCAA Men's Ice Hockey Championship, First Round
  Lake Forest    TBA    TBA
@ TBA

Mar. 17 Adrian    TBA    TBA
NCAA Men's Ice Hockey Championship Quarterfinals

Mar. 23 Adrian    TBA    TBA
NCAA Men's Ice Hockey Championship Semifinals @ Lake Placid, N.Y.--1980 Herb Brooks Arena

Mar. 24 Adrian    TBA    TBA
NCAA Men's Ice Hockey Championship @ Lake Placid, N.Y.--1980 Herb Brooks Arena
iCalendar RSS Feed