State University of New York Athletic Conf.

2017-18 SUNYAC men's schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Oct. 21 Skidmore    Plattsburgh State    7:00 PM V
  CCHL Graduate Team    Oswego State    7:00 PM V LS

Oct. 27 Fredonia  3  Utica  7  Final
  Brockport  6  King's  2  Final RC
  Neumann  1  SUNY Geneseo  6  Final RC
  St. Michael's  3  SUNY Potsdam  3  Final - OT RC
  Morrisville State  2  Manhattanville  2  Final - OT
  Cortland  2  Nazareth  5  Final

Oct. 28 SUNY Potsdam  5  St. Michael's  2  Final RC
  Nichols  3  Buffalo State  4  Final RC
  Stevenson  2  Morrisville State  2  Final - OT
  Elmira  2  Oswego State  4  Final
  Nazareth  2  SUNY Geneseo  4  Final RC
  SUNY Canton  4  Plattsburgh State  3  Final RC
  Neumann  1  Brockport  4  Final
  Utica  3  Cortland  2  Final

Oct. 29 Oswego State  1  Hobart  2  Final - OT

Nov. 3 Oswego State  3  Cortland  1  Final RC
  SUNY Potsdam  3  SUNY Canton  0  Final RC
  Buffalo State  2  SUNY Geneseo  5  Final
  Fredonia  1  Brockport  4  Final
  Morrisville State  4  Plattsburgh State  12  Final

Nov. 4 Morrisville State  0  Plattsburgh State  3  Final
  SUNY Geneseo  3  Fredonia  4  Final
  SUNY Canton  2  SUNY Potsdam  5  Final RC
  Brockport  3  Buffalo State  3  Final - OT

Nov. 10 Morrisville State  4  Cortland  3  Final
  Lebanon Valley  3  Fredonia  5  Final
  Plattsburgh State  2  Brockport  5  Final RC
  SUNY Potsdam  2  SUNY Geneseo  5  Final RC
  Chatham  1  Buffalo State  9  Final RC

Nov. 11 SUNY Potsdam  6  Brockport  4  Final RC
  Lebanon Valley  0  Buffalo State  3  Final
  Morrisville State  2  Cortland  5  Final
  SUNY Canton  2  Oswego State  3  Final RC
  Chatham  2  Fredonia  2  Final - OT RC
  Plattsburgh State  1  SUNY Geneseo  4  Final

Nov. 17 Buffalo State  3  Oswego State  4  Final RC
  Brockport  3  SUNY Canton  6  Final
  SUNY Geneseo  5  Morrisville State  1  Final
  Fredonia  2  Cortland  1  Final

Nov. 18 SUNY Geneseo  5  Morrisville State  1  Final
  Plattsburgh State  1  SUNY Potsdam  3  Final RC
  Buffalo State  3  Cortland  2  Final
  Fredonia  3  Oswego State  5  Final RC

Nov. 21 SUNY Potsdam  5  Elmira  3  Final RC
  Morrisville State  4  Chatham  4  Final - OT RC

Nov. 24 Brockport  5  Tufts  3  Final
WSYB/Catamount Radio Invitational @ Rutland, Vt.
  Norwich  1  Plattsburgh State  4  Final
PrimeLink Great Northern ShootOut @ Middlebury, Vt.
  Buffalo State  1  Stevenson  4  Final
  Salve Regina  2  Morrisville State  3  Final

Nov. 25 Framingham State  2  Cortland  6  Final
Binghamton Devils Tournament @ Binghamton, NY
  Fredonia  2  Skidmore  3  Final
Skidmore Invitational
  Johnson and Wales  4  Morrisville State  2  Final
  SUNY Geneseo  2  Elmira  3  Final RC
  Brockport  3  Castleton  4  Final RC
WSYB/Catamount Radio Invitational - Championship
  Buffalo State  9  Stevenson  3  Final
  Lawrence  2  Plattsburgh State  4  Final
PrimeLink Great Northern ShootOut Championship Game

Nov. 26 SUNY Canton  4  Fredonia  5  Final - OT
Skidmore Thanksgiving Invitational @ Saratoga Springs, NY
  Amherst  1  Cortland  4  Final
Binghamton Devils Tournament @ Binghamton, NY

Dec. 1 Plattsburgh State  1  Buffalo State  7  Final
  Cortland  1  Brockport  3  Final
  Morrisville State  5  SUNY Canton  3  Final
  Oswego State  2  SUNY Geneseo  2  Final - OT RC RC
  SUNY Potsdam  4  Fredonia  2  Final RC

Dec. 2 SUNY Potsdam  0  Buffalo State  5  Final RC
  Plattsburgh State  4  Fredonia  7  Final
  SUNY Geneseo  3  Cortland  4  Final - OT
  SUNY Canton  3  Morrisville State  5  Final
  Brockport  0  Oswego State  3  Final RC

Dec. 8 SUNY Canton  1  Fredonia  5  Final
  Oswego State  7  SUNY Potsdam  1  Final RC RC
  Cortland  1  Plattsburgh State  3  Final
  SUNY Geneseo  6  Brockport  2  Final
  Buffalo State  2  Morrisville State  1  Final

Dec. 9 SUNY Canton  2  Fredonia  5  Final
  Cortland  4  SUNY Potsdam  2  Final RC
  Oswego State  5  Plattsburgh State  2  Final RC
  Buffalo State  6  Morrisville State  1  Final

Dec. 30 Oswego State    Neumann    4:00 PM LS
@ neutral

Jan. 5 SUNY Geneseo    University of New England    4:00 PM LS
Northfield Savings Bank Holiday Tournament (Northfield, Vt.) @ Norwich
  Skidmore    Oswego State    6:00 PM LS
  Tufts    Plattsburgh State    7:00 PM V LS
  Nazareth    SUNY Potsdam    7:00 PM V LS
  Neumann    Buffalo State    7:00 PM V LS
  Stevenson    Fredonia    7:00 PM V LS LS

Jan. 6 TBD    Plattsburgh State    TBA LS
  SUNY Geneseo    Northland or Norwhich    TBA LS
Northfield Savings Bank Holiday Tournament (Northfield, Vt.) @ Norwich
  Stevenson    Fredonia    3:00 PM V LS LS
  Nazareth    SUNY Potsdam    4:00 PM V LS
  Neumann    Buffalo State    4:00 PM V LS

Jan. 9 Williams    Brockport    3:00 PM LS
  Cortland    Manhattanville    7:00 PM V LS
  Morrisville State    New England College    7:00 PM V LS LS
  SUNY Potsdam    Castleton    7:00 PM V LS
RAHA Night

Jan. 12 Elmira    Buffalo State    7:00 PM V LS
  Brockport    Stevenson    7:00 PM LS
  Utica    Morrisville State    7:00 PM LS
  Plattsburgh State    Middlebury    7:00 PM V LS
  SUNY Geneseo    Lebanon Valley    7:00 PM

Jan. 13 Johnson and Wales    Cortland    3:00 PM
  SUNY Geneseo    Stevenson    3:30 PM LS
  Brockport    Lebanon Valley    4:00 PM LS
  Plattsburgh State    Williams    7:00 PM V LS
  Nazareth    Oswego State    7:00 PM LS
  Buffalo State    Elmira    7:00 PM LS
  SUNY Potsdam    Utica    7:00 PM LS

Jan. 14 Cortland    Bryn Athyn    4:00 PM

Jan. 16 Nazareth    Brockport    5:00 PM LS
  Wesleyan    Plattsburgh State    7:00 PM V LS

Jan. 19 Cortland    Oswego State    7:00 PM
  SUNY Potsdam    Morrisville State    7:00 PM LS
  SUNY Geneseo    Buffalo State    7:00 PM V
  Brockport    Fredonia    7:00 PM V LS LS

Jan. 20 Oswego State    Utica    2:00 PM LS
  SUNY Potsdam    Morrisville State    7:00 PM LS
  Fredonia    SUNY Geneseo    7:00 PM V LS
  Buffalo State    Brockport    7:00 PM LS

Jan. 26 Fredonia    Buffalo State    7:00 PM V LS
  Brockport    Plattsburgh State    7:00 PM V LS
  Oswego State    Morrisville State    7:00 PM LS
  SUNY Geneseo    SUNY Potsdam    7:00 PM V LS
  SUNY Canton    Cortland    7:00 PM

Jan. 27 SUNY Canton    Cortland    3:00 PM
  SUNY Geneseo    Plattsburgh State    7:00 PM V LS
  Brockport    SUNY Potsdam    7:00 PM V LS
  Oswego State    Morrisville State    7:00 PM LS
  Buffalo State    Fredonia    7:00 PM V LS LS

Jan. 30 Plattsburgh State    Norwich    7:00 PM V LS

Feb. 2 SUNY Potsdam    Plattsburgh State    7:00 PM V LS
  Morrisville State    Brockport    7:00 PM LS
  Cortland    Fredonia    7:00 PM V LS
  SUNY Canton    SUNY Geneseo    7:00 PM V LS
  Oswego State    Buffalo State    7:00 PM V LS

Feb. 3 Morrisville State    Brockport    4:00 PM LS
  Cortland    Buffalo State    7:00 PM V
  SUNY Canton    SUNY Geneseo    7:00 PM V LS
  Oswego State    Fredonia    7:00 PM V LS LS

Feb. 9 Fredonia    SUNY Potsdam    7:00 PM V LS
  SUNY Geneseo    Oswego State    7:00 PM LS
  Buffalo State    Plattsburgh State    7:00 PM V LS
  Brockport    Cortland    7:00 PM

Feb. 10 Oswego State    Brockport    7:00 PM LS
  Buffalo State    SUNY Potsdam    7:00 PM V LS
  Cortland    SUNY Geneseo    7:00 PM V LS
  Fredonia    Plattsburgh State    7:00 PM V LS

Feb. 16 Morrisville State    Fredonia    7:00 PM V LS LS
  Plattsburgh State    Cortland    7:00 PM
  SUNY Potsdam    Oswego State    7:00 PM LS

Feb. 17 Brockport    SUNY Geneseo    7:00 PM V LS
  Plattsburgh State    Oswego State    7:00 PM LS
  Morrisville State    Fredonia    7:00 PM LS V LS
  SUNY Potsdam    Cortland    7:00 PM

Feb. 21 SUNY Geneseo    TBD    7:00 PM LS

Feb. 24 SUNY Geneseo    TBD    7:00 PM LS

Mar. 3 SUNY Geneseo    TBD    7:00 PM LS
iCalendar RSS Feed