Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference

2017-18 WIAC men's schedule

Standings | Composite Schedule | Conference Schedule
Date Away Home Time/Status Links

Oct. 27 UW-Stout  2  Trine  1  Final
  UW-River Falls  3  Concordia (Wis.)  4  Final
  UW-Stevens Point  6  Aurora  1  Final
  UW-Superior  2  Lake Forest  4  Final
  UW-Eau Claire  0  MSOE  2  Final

Oct. 28 UW-Eau Claire  3  Lake Forest  2  Final - OT
  UW-River Falls  1  MSOE  3  Final
  UW-Superior  2  Concordia (Wis.)  4  Final
  UW-Stevens Point  3  Trine  2  Final
  UW-Stout  3  Aurora  3  Final - OT

Nov. 3 St. John's  6  UW-River Falls  2  Final
  Concordia-Moorhead  3  UW-Stout  2  Final
  Bethel  2  UW-Eau Claire  6  Final
Youth Night
  Hamline  2  UW-Stevens Point  1  Final RC
  Augsburg  6  UW-Superior  1  Final

Nov. 4 Hamline  0  UW-Eau Claire  7  Final
  St. John's  4  UW-Stout  1  Final
  Augsburg  3  UW-River Falls  2  Final
  Bethel  3  UW-Stevens Point  6  Final

Nov. 9 UW-Eau Claire  3  St. Thomas  5  Final
St. Thomas Ice Arena

Nov. 10 UW-River Falls  2  Concordia-Moorhead  3  Final
Moorhead Sports Center - North Rink
  UW-Stevens Point  7  St. Mary's (Minn.)  2  Final
  UW-Stout  3  St. Olaf  5  Final
Northfield Ice Arena
  UW-Superior  1  Gustavus Adolphus  3  Final

Nov. 11 UW-River Falls  3  Concordia-Moorhead  3  Final - OT
Moorhead Sports Center - North Rink
  UW-Eau Claire  5  St. Mary's (Minn.)  4  Final
  UW-Stevens Point  2  St. Thomas  1  Final - OT
St. Thomas Ice Arena
  UW-Stout  5  Gustavus Adolphus  3  Final
  UW-Superior  3  St. Olaf  2  Final
Northfield Ice Arena

Nov. 17 Marian  3  UW-Stevens Point  1  Final
  Lawrence  4  UW-Stout  6  Final
  St. Norbert  3  UW-Eau Claire  1  Final
Military Appreciation Night
  Finlandia  1  UW-River Falls  6  Final
  Northland  3  UW-Superior  2  Final - OT

Nov. 18 St. Norbert  2  UW-Stevens Point  1  Final
  Finlandia  2  UW-Superior  3  Final
  Lawrence  1  UW-Eau Claire  4  Final
  Marian  3  UW-Stout  0  Final
  Northland  1  UW-River Falls  2  Final

Nov. 21 UW-River Falls  4  Hamline  2  Final
Oscar Johnson Arena

Nov. 24 UW-Stout  0  Aurora  2  Final
@ Stevens Point, Wis.
  St. Thomas  2  UW-Superior  1  Final
  MSOE  2  UW-Stevens Point  2  Final Shootout - Home
UW-Stevens Point Tournament

Nov. 25 UW-Stout  1  MSOE  3  Final
UW-Stevens Point Tournament @ Stevens Point, Wis.
  Finlandia  1  UW-Eau Claire  5  Final
  St. Scholastica  1  UW-Superior  2  Final
  Aurora  2  UW-Stevens Point  6  Final

Nov. 26 Finlandia  1  UW-Eau Claire  4  Final

Nov. 28 UW-Superior  3  Northland  3  Final - OT

Nov. 29 UW-Eau Claire  3  UW-Stout  4  Final

Dec. 1 UW-Stevens Point  6  UW-River Falls  1  Final
  UW-Superior  1  UW-Stout  2  Final

Dec. 2 UW-Superior  2  UW-Stevens Point  2  Final
  UW-River Falls  0  UW-Eau Claire  4  Final
Alumni Day

Dec. 5 UW-Eau Claire  2  Northland  4  Final

Dec. 8 Concordia (Wis.)  3  UW-Stevens Point  5  Final
  Lawrence  3  UW-River Falls  2  Final

Dec. 9 Finlandia  1  UW-Superior  3  Final
  Lawrence  1  UW-River Falls  4  Final

Dec. 12 Adrian  2  UW-Stevens Point  3  Final
7 p.m. Central Time; date moved from Dec. 9

Dec. 13 Adrian  1  UW-Stevens Point  4  Final
Game added to the schedule; 7 p.m. Central Time

Dec. 15 Concordia (Wis.)  2  UW-Stout  1  Final
  St. Scholastica  5  UW-River Falls  4  Final

Dec. 16 Concordia (Wis.)    UW-Stout    5:00 PM V LS

Dec. 29 Concordia-Moorhead    UW-Superior    8:00 PM
Wis.-Superior Holiday Classic

Dec. 30 TBA    UW-Superior    TBA
  Northland    UW-Eau Claire    8:00 PM V LS

Jan. 5 Concordia-Moorhead    UW-Stevens Point    8:00 PM
  Gustavus Adolphus    UW-Eau Claire    8:00 PM V LS
  St. Olaf    UW-Stout    8:00 PM
  St. Mary's (Minn.)    UW-Superior    8:00 PM

Jan. 6 Gustavus Adolphus    UW-River Falls    8:00 PM
  St. Olaf    UW-Stevens Point    8:00 PM
  Concordia-Moorhead    UW-Eau Claire    8:00 PM V LS

Jan. 9 St. Thomas    UW-River Falls    8:00 PM V LS

Jan. 11 UW-Eau Claire    St. John's    8:00 PM V LS A

Jan. 12 UW-Stevens Point    Augsburg    8:00 PM
  UW-Superior    Bethel    8:00 PM
Bethel University Arena - Schwan Super Rink
  UW-River Falls    St. Olaf    8:30 PM
Northfield Ice Arena
  UW-Stout    Hamline    9:00 PM
Oscar Johnson Arena

Jan. 13 UW-Superior    Hamline    8:00 PM
Oscar Johnson Arena
  UW-Stevens Point    St. John's    8:00 PM V LS A
Anoka Ice Arena @ Anoka, Minn.
  UW-River Falls    Bethel    8:00 PM
Bethel University Arena - Schwan Super Rink
  UW-Eau Claire    St. Olaf    8:30 PM V
Northfield Ice Arena
  UW-Stout    Augsburg    8:30 PM

Jan. 16 UW-Superior    Finlandia    7:00 PM

Jan. 18 UW-Eau Claire    UW-River Falls    8:00 PM V LS

Jan. 19 UW-Stevens Point    UW-Eau Claire    8:05 PM V LS
  St. Mary's (Minn.)    UW-Stout    8:30 PM

Jan. 20 UW-River Falls    UW-Stevens Point    7:00 PM

Jan. 24 Hamline    UW-River Falls    8:00 PM
  UW-Stout    UW-Eau Claire    8:00 PM V LS

Jan. 26 UW-Stout    UW-Superior    7:00 PM

Jan. 27 UW-Eau Claire    UW-Superior    8:00 PM V LS

Jan. 28 UW-Eau Claire    Marian    8:00 PM V LS

Feb. 2 UW-Stout    UW-Stevens Point    7:00 PM
  UW-Superior    UW-River Falls    7:00 PM

Feb. 3 UW-River Falls    UW-Stout    7:00 PM
  UW-Stevens Point    UW-Superior    7:00 PM

Feb. 8 UW-River Falls    UW-Superior    TBA

Feb. 9 UW-Stevens Point    UW-Stout    7:00 PM
  UW-Superior    UW-Eau Claire    8:00 PM V LS
Senior Night

Feb. 10 UW-Stout    UW-River Falls    7:00 PM
  UW-Eau Claire    UW-Stevens Point    8:00 PM V

Feb. 16 TBD    UW-Eau Claire    TBA
WIAC Quarterfinals

Feb. 17 TBD    UW-Eau Claire    TBA
WIAC Quarterfinals

Feb. 23 TBD    UW-Eau Claire    TBA
WIAC Semifinals

Feb. 24 TBD    UW-Eau Claire    TBA
WIAC Semifinals

Mar. 3 TBD    UW-Eau Claire    TBA
WIAC Championship
iCalendar RSS Feed