Thanksgiving weekend tournament primer

Compiled by D3hockey.com staff 

Thanksgiving weekend is again here, and once again what better way could there be to shake off turkey hangover than head out and take in a great weekend of elite Division III hockey action?

  • Men's Scoreboards:  FridaySaturday  |  Sunday

    Nichols and East Region counterpart Utica are headed West to take on No. 1 UW-Stevens Point and St. Thomas in an intriguing holiday tournament to be hosted by the Pointers.
    Photo: Nichols Athletics/Brian Foley

  • Women's Scoreboards:  Friday  |  Saturday  |  Sunday

Thankfully, such an endeavor will once again prove an easy task as Thanksgiving weekend tournaments abound.

When it comes to star-studded tournament fields, the women's side rules as nothing can top the field in the annual Panther/Cardinal classic as it features four of the top six-ranked teams in the country. As it's more than worthy, a full preview of the Middlebury-hosted weekend can be found here.

And of course, what would Thanksgiving be without a Codfish Bowl at UMass Boston?

As for the men, the Primelink lands at Norwich this season and once again headlines the docket. Interestingly, No. 2 Adrian is the lone ranked team in the field as the Bulldogs look to become just the second West Region team to skate home with the Primelink title.

In Stevens Point, East meets West as Utica and Nichols invade Central Wisconsin to take on UW-Stevens Point and St. Thomas, where a potential title game between the Pointers and Pioneers, former Pool B rivals, looms.

From there, there's plenty of action elsewhere, including games at Castleton, Bowdoin, Colby, Skidmore, Becker and Southern New Hampshire.

Suffice to say, no matter where you are chances are good you won't be far from some quality Division III tournament action. Thus, for your convenience, here's a full rundown of all the weekend tournaments:

(Note: All game times local)


MEN


   PRIMELINK GREAT NORTHERN SHOOTOUT
 

Who:

When:

Where:

Schedule:

No. 2 Adrian, Norwich, Plattsburgh State, Middlebury

Friday and Saturday, Nov. 23 & 24

Kreitzberg Arena; Northfield, Vt.

Friday: Middlebury v. Plattsburgh St., 4:00 p.m.; Adrian @ Norwich, 7:00 p.m.
Saturday: Third Place Game, 4:00 p.m.; Championship Game, 7:00 p.m.

 

 
  UW-STEVENS POINT HOLIDAY TOURNAMENT

Who:

When:

Where:

Schedule:

No. 1 UW-Stevens Point, Nichols, Utica, St. Thomas

Friday and Saturday, Nov. 23 & 24

K.B. Willett Ice Arena; Stevens Point, Wis.

Friday: St. Thomas v. Utica, 3:30 p.m.; Nichols @ UW-Stevens Point, 7:30 p.m.
Saturday: Third Place Game, 3:30 p.m.; Championship Game, 7:30 p.m.

 

 
  WSYB CATAMOUNT RADIO INVITATIONAL

Who:

When:

Where:

Schedule:

Castleton, Brockport, Anna Maria, King's

Friday and Saturday, Nov. 23 & 24

Spartan Arena; Castleton, Vt.

Friday: Anna Maria v. Brockport., 4:00 p.m.; King's @ Castleton, 7:00 p.m.
Saturday: Third Place Game, 1:00 p.m.; Championship Game, 4:00 p.m.


  
  BOWDOIN/COLBY FACE-OFF

Who:

When:

Where:

Schedule:

Colby, Potsdam, Bowdoin, Wentworth

Saturday and Sunday, Nov. 24 & 25

Saturday - Sid J. Watson Arena; Brunswick, Maine
Sunday - Alfond Arena; Waterville, Maine

Saturday: Potsdam v. Colby, 1:00 p.m.; Wentworth @ Bowdoin, 4:00 p.m.
Sunday: Potsdam v. Bowdoin, 1:00 p.m.; Wentworth @ Colby, 4:00 p.m.


 
  STEVE HOAR INVITATIONAL

Who:

When:

Where:

Schedule:

Becker, Fitchburg State, Franklin Pierce, Stonehill

Saturday and Sunday, Nov. 24 & 25

Worcester Ice Center; Worcester, Mass.

Saturday: Franklin Pierce v. Stonehill, 1:00 p.m.; Fitchburg State @ Becker, 4:00 p.m.
Sunday: Third Place Game, 1:00 p.m.; Championship Game, 4:00 p.m.

 

  
  MANCHESTER/PAL STOVEPIPE TOURNAMENT

Who:

When:

Where:

Schedule:

No. 7 UMass Boston, Fredonia, Southern New Hampshire, UMass Dartmouth

Saturday and Sunday, Nov. 24 & 25

The Ice Den; Hooksett, Mass.

Saturday: UMass Boston @ Southern New Hampshire, 1:00 p.m.; Fredonia v. UMass Dartmouth, 4:40 p.m.
Sunday: Third Place Game, 1:40 p.m.; Championship Game, 4:40 p.m.


  
  SKIDMORE THANKSGIVING INVITATIONAL

Who:

When:

Where:

Schedule:

No. 6 Salve Regina, Skidmore, Bryn Athyn, Post

Saturday and Sunday, Nov. 24 & 25

Saratoga Springs Ice Rink; Saratoga Springs, N.Y.

Saturday: Post @ Skidmore, 2:00 p.m.; Bryn Athyn v. Salve Regina, 5:00 p.m.
Sunday: Third Place Game, 1:00 p.m.; Championship Game, 4:00 p.m.

 
 

WOMEN


   PANTHER/CARDINAL CLASSIC

Who:

When:

Where:

Schedule:

No. 1 Elmira, No.2 Plattsburgh State, No. 4 Middlebury, No. 6 Adrian

Saturday and Sunday, Nov. 24 & 25

Kenyon Arena; Middlebury, Vt.

Saturday: Elmira @ Middlebury, 4:00 p.m.; Plattsburgh State v. Adrian, 7:00 p.m.
Sunday: Third Place Game, 2:00 p.m.; Championship Game, 5:00 p.m.

 

  CODFISH BOWL

Who:

When:

Where:

Schedule:

UMass Boston, Wesleyan, Manhattanville, Bowdoin

Saturday and Sunday, Nov. 24 & 25

Clark Athletic Center; Boston, Mass.

Saturday: Elmira @ Middlebury, 4:00 p.m.; Plattsburgh State v. Adrian, 7:00 p.m.
Sunday: Third Place Game, 1:00 p.m.; Championship Game, 4:00 p.m.

 
 
 
~

 

Monday, Dec. 10: All times Eastern
W:
Final - OT
Hamline 2, at UW-Eau Claire 2
Video Recap Live stats Photos
No contests today.
Monday, Dec. 10: All times Eastern
W:
Final - OT
Hamline 2, at UW-Eau Claire 2
Live stats Recap Video Photos